As the 2014 ’03 Rochester Invitational field took shape over the course of last spring and summer, it was pretty clear that the Brantford 99ers would be considered one of the tournament favorites. Head coach Mike Storoschuk’s squad was coming off a 2013-2014 season where they went 48-18-9 and ranked #13 in Ontario 03 AAA according to MyHockeyRankings.com, that sentiment played out once the games began at the Bill Gray’s Regional Iceplex in Rochester (NY) on Friday morning, September 26th.

The 99ers started off pool play strong with a 6-1 Friday morning versus the Mercer Chiefs of the AYHL. Six different players scored a goal in the victory. In the afternoon contest they took on the tournament host team, the Rochester Jr. Americans. At exactly the halfway point of the 2nd period Maddox Callens broke a scoreless tie and Landon McCallum followed with a goal 22 seconds later and a second 18 seconds later for a 3-0 lead. Reid Lazou made it 4-0 late in the period. The 99ers withstood a frantic rally as the Americans cut the lead to 4-3 in the 3rd, but a Cole Hipkin goal with 4:03 left proved to be the game winner in an exciting 5-4 victory as the 99ers capped a 2-0 day.

Reid Lazou’s goal with 6:45 left in the 3rd period in Saturday morning’s contest earned a 4-4 tie with the Minuteman Flames (Elite) of the Eastern Hockey Federation. This was good enough to take the #1 seed in their pool and place Brantford in the Gold Bracket quarterfinals ahead of Lambton Jr. Sting and Hamilton Huskies. All three teams played Mercer, Rochester and the Flames in pool play with Brantford taking the pool with five total points.

In bracket play they drew the always competitive Quinte Red Devils Saturday afternoon at 4 PM. A tough 3-1 victory earned a trip to the early morning Sunday semifinals against the Nepean Raiders. Their Ottawa-area opponent was another team pegged as an early favorite in the field. Nepean went 3-0 in pool play while allowing just one goal and earned their third shutout in four games with a 3-0 win over the Guelph Gryphons in their Saturday evening quarterfinal match-up. On Sunday morning the tables were turned as it was the 99ers who delivered the shutout with a 2-0 win to move on to the championship contest. 2nd period goals by Mathew Woods and Adam Leatherland was all the scoring needed for the win.

In the finals was a familiar foe. The Rochester Jr. Americans made their way to the final game and a rematch of Friday’s exciting pool play game. In a classic championship contest, Brantford would escape New York with the trophy and a 2-1 victory, holding off a flurry of American scoring chances in the final minutes of the 3rd period. Again the 99ers struck quickly in the 2nd period as Joel Storoschuk (5:14) and Spencer Cockerill (4:51) scored 23 seconds apart. Those two second period goals stood up and Brantford was the 2014 ’03 Rochester Invitational Gold (overall) Bracket champions!

“The tournament was well organized and well run,” coach Storoschuk said in a post-tournament email. “Parents, siblings, players and coaches had a great time shopping, eating, hanging out and of course playing some HOCKEY.”

Congrats to coach Storoschuk, manager Jim Cochrane and the entire ’03 AAA Brantford 99ers for their championship efforts and the entire 2003 Rochester Invitational team wishes them the best of luck with the rest of their season!

Brantford 99ers

Brantford 99ers

Goaltenders:
Aiden Berry
Ty Theriault

Skaters:
Steve LaForme
Mathew Woods
Jonah Cochrane
Davin Bomberry
Owen Rainey
Noah DeDominicis
Landon McCallum
Spencer Cockerill
Ryan Klunder
Maddox Callens
Adam Leatherland
Alex Thomson
Cole Hipkin
Reid Lazou
Joel Storoschuk

SATURDAY, September 27 2014
Game # Visiting Team (Dark) Score Home Team (Light) Score Time Rink Bracket
61 Minuteman Flames Elite 3 North Jersey Avs 6 1:30 PM BGRI #1 Silver
62 Hamilton Huskies 5 Markham Waxers 4 1:45 PM BGRI #4 Bronze
63 Lambton Jr. Sting 2 Rideau – St. Lawrence 4 2:30 PM BGRI #2 Silver
64 Rochester Jr. Americans 8 Gr. Boston Vipers 3 2:45 PM BGRI #1 Gold
65 Mercer Chiefs (shootout) 4 Cleveland Lumberjacks 3 3:00 PM BGRI #3 Bronze
66 Syracuse Nationals 3 Minuteman Flames AAA 2 3:15 PM BGRI #4 Stripes
67 Pittsburgh Predators 2 Boston Bandits 1 3:45 PM BGRI #2 Stars
68 Brantford 99ers 3 Quinte Red Devils 1 4:00 PM BGRI #1 Gold
69 Kitchener Rangers AA 5 Wheatfield Blades 0 4:15 PM BGRI #3 Stars
70 Central Ontario Wolves 6 Cleveland Barons 0 4:30 PM BGRI #4 Stripes
71 Southern Tier Admirals 2 Kanata Blazers 1 5:00 PM BGRI #2 Silver
72 Amherst Knights 3 CP Dynamo 1 5:10 PM PLA Stripes
73 Nepean Raiders 3 Guelph Gryphons 0 5:15 PM BGRI #1 Gold
74 West Seneca Wings 2 Philadelphia Jr. Flyers 3 (OT) 5:30 PM BGRI #3 Silver
75 Seaway Valley Rapids 3 Chatham-Kent Cyclones 5 5:45 PM BGRI #4 Bronze
76 Steel City Ice Renegades 3 Valley Jr Warriors 2 6:15 PM BGRI #2 Gold
77 New York Saints 3 TNT Tornados 2 6:25 PM PLA Stars
78 New Jersey Devils 3 Connecticut Wolfpack 4 (SO) 6:45 PM BGRI #3 Bronze
79 North Central Predators 9 Humber Valley Sharks 1 7:00 PM BGRI #4 Stars
80 Southtown Stars 3 Long Island Royals 2 7:40 PM PLA Stripes
SUNDAY, September 28 2014
Game # Visiting Team (Dark) Score Home Team (Light) Score Time Rink Bracket
81 Rochester Jr. Americans 6 Steel City Ice Renegades 3 7:00 AM BGRI #1 Gold
82 North Jersey Avalanche 3 Philadelphia Jr. Flyers 2 7:00 AM BGRI #3 Silver
83 Nepean Raiders 0 Brantford 99ers 2 7:15 AM BGRI #2 Gold
84 Southern Tier Admirals 2 Rideau – St. Lawrence 4 7:15 AM BGRI #4 Silver
85 Syracuse Nationals 3 Central Ontario Wolves 4 8:00 AM PLA Stripes
86 Pittsburgh Predators 3 Kitchener Rangers AA 1 8:15 AM BGRI #1 Stars
87 NY Saints 2 North Central Predators 5 8:15 AM BGRI #3 Stars
88 Hamilton Huskies 1 Chatham-Kent Cyclones 3 8:30 AM BGRI #2 Bronze
89 Mercer Chiefs 5 Connecticut Wolfpack 6 8:30 AM BGRI #4 Bronze
90 Minuteman Flames AAA 1 CP Dynamo 2 8:45 AM SIA N/A
91 Amherst Knights 6 Southtown Stars 4 9:15 AM PLA Stripes
92 Markham Waxers 4 Minuteman Flames Elite 1 9:30 AM BGRI #3 N/A
93 Greater Boston Vipers 1 Lambton Jr. Sting 5 9:45 AM BGRI #2 N/A
94 Kanata Blazers 4 Guelph Gryphons 2 9:45 AM BGRI #4 N/A
95 West Seneca Wings 3 Long Island Royals 0 10:00 AM SIA N/A
96 Quinte Red Devils 5 Seaway Valley Rapids 2 10:45 AM BGRI #3 N/A
97 Boston Bandits 1 Cleveland Lumberjacks 4 11:00 AM BGRI #2 N/A
98 Valley Jr. Warriors 3 New Jersey Devils 6 11:00 AM BGRI #4 N/A
99 Cleveland Barons 1 Humber Valley Sharks 4 11:15 AM SIA N/A
100 North Jersey Avalanche 5 Rideau – St. Lawrence 0 12:00 PM BGRI #3 Silver*
101 Rochester Jr. Americans 1 Brantford 99ers 2 12:15 PM BGRI #2 Gold*
102 Pittsburgh Predators 1 North Central Predators 2 12:15 PM BGRI #4 Stars*
103 Wheatfield Blades 1 TNT Tornados 2 12:30 PM SIA N/A
104 Chatham-Kent Cyclones 7 Connecticut Wolfpack 4 1:30 PM BGRI #2 Bronze*
105 Central Ontario Wolves 3 Amherst Knights 1 1:30 PM BGRI #4 Stripes*
* Denotes Bracket Championship Game
FRIDAY, September 26 2014
Game # Visiting Team (Dark) Score Home Team (Light) Score Time Rink
1 Lambton Jr. Sting 2 Rochester Jr. Americans 3 7:45 AM BGRI #1
2 Pittsburgh Predators 3 Minutemen AAA 0 8:00 AM BGRI #2
3 Cleveland Barons 1 Boston Bandits 4 8:15 AM BGRI #4
4 Nepean Raiders 4 Steel City Ice Renegades 0 9:00 AM BGRI #3
5 Rideau – St. Lawrence Kings 2 Greater Boston Vipers 4 9:00 AM BGRI #1
6 Seaway Valley Rapids 2 West Seneca Wings 5 9:15 AM BGRI #2
7 Kitchener Rangers AA 8 Syracuse Nationals 1 9:15 AM PLA
8 Quinte Red Devils 0 North Jersey Avalanche 3 9:30 AM BGRI #4
9 Brantford 99ers 6 Mercer Chiefs 1 10:15 AM BGRI #3
10 Central Ontario Wolves 1 Wheatfield Blades 4 10:15 AM BGRI #1
11 Southern Tier Admirals 3 New Jersey Devils 2 10:30 AM BGRI #2
12 TNT Tornados 4 Long Island Royals 1 10:30 AM PLA
13 Hamilton Huskies 1 Minutemen Elite 6 10:45 AM BGRI #4
14 Chatham-Kent Cyclones 2 Philadelphia Jr. Flyers 2 11:30 AM BGRI #3
15 Kanata Blazers 2 Valley Jr. Warriors 3 11:30 AM BGRI #1
16 Guelph Gryphons 5 Connecticut Wolfpack 2 11:45 AM BGRI #2
17 Humber Valley Sharks 7 Southtown Stars 1 11:45 AM PLA
18 North Central Predators 5 Amherst Knights 0 12:00 PM BGRI #4
19 Markham Waxers 3 Cleveland Lumberjacks 2 12:45 PM BGRI #3
20 New York Saints 2 CP Dynamo 2 1:00 PM PLA
21 Syracuse Nationals 6 Cleveland Barons 5 2:00 PM BGRI #3
22 West Seneca Wings 1 Nepean Raiders 5 2:15 PM BGRI #2
23 Boston Bandits 0 Kitchener Rangers AA 5 2:15 PM PLA
24 North Jersey Avalanche 2 Rideau – St. Lawrence Kings 5 2:30 PM BGRI #1
25 Steel City Ice Renegades 3 Southern Tier Admirals 4 3:15 PM BGRI #3
26 Mercer Chiefs 4 Hamilton Huskies 3 3:30 PM BGRI #2
27 Wheatfield Blades 1 Pittsburgh Predators 5 3:30 PM PLA
28 Rochester Jr. Americans 4 Brantford 99ers 5 3:45 PM BGRI #1
29 New Jersey Devils 1 Seaway Valley Rapids 4 4:30 PM BGRI #3
30 Minutemen Elite 3 Lambton Jr. Sting 3 4:45 PM BGRI #2
31 Minutemen AAA 4 Central Ontario Wolves 5 4:45 PM PLA
32 Valley Jr. Warriors 3 Chatham-Kent Cyclones 3 5:00 PM BGRI #1
33 Connecticut Wolfpack 1 Kanata Blazers 6 5:10 PM BGRI #4
34 Cleveland Lumberjacks 0 Quinte Red Devils 5 5:45 PM BGRI #3
35 Greater Boston Vipers 4 Markham Waxers 0 6:00 PM BGRI #2
36 Southtown Stars 2 New York Saints 5 6:00 PM PLA
37 Amherst Knights 1 TNT Tornados 7 6:25 PM BGRI #4
38 Long Island Royals 2 North Central Predators 6 7:00 PM BGRI #3
39 Philadelphia Jr. Flyers 1 Guelph Gryphons 4 7:15 PM BGRI #2
40 CP Dynamo 2 Humber Valley Sharks 11 7:40 PM BGRI #4
SATURDAY, September 27 2014
Game # Visiting Team (Dark) Score Home Team (Light) Score Time Rink
41 Brantford 99ers 4 Minutemen Elite 4 7:30 AM BGRI #1
42 Rideau – St. Lawrence Kings 4 Cleveland Lumberjacks 0 7:30 AM BGRI #4
43 Lambton Jr. Sting 7 Mercer Chiefs 4 7:45 AM BGRI #2
44 Markham Waxers 3 North Jersey Avalanche 0 7:45 AM BGRI #3
45 Central Ontario Wolves 2 Pittsburgh Predators 2 8:00 AM PLA
46 Hamilton Huskies 0 Rochester Jr. Americans 4 8:45 AM BGRI #1
47 Quinte Red Devils 7 Greater Boston Vipers 3 8:45 AM BGRI #4
48 Long Island Royals 3 Amherst Knights 4 9:00 AM SIA
49 Minutemen AAA 4 Wheatfield Blades 4 9:15 AM PLA
50 Boston Bandits 2 Syracuse Nationals 2 10:00 AM BGRI #1
51 Nepean Raiders 3 New Jersey Devils 0 10:00 AM BGRI #4
52 Kitchener Rangers AA 5 Cleveland Barons 1 10:10 AM BGRI #2
53 TNT Tornados 2 North Central Predators 7 10:15 AM SIA
54 Southern Tier Admirals 4 West Seneca Wings 1 11:10 AM BGRI #3
55 Kanata Blazers 6 Philadelphia Jr Flyers 4 11:15 AM BGRI #1
56 Guelph Gryphons 10 Valley Jr. Warriors 4 11:15 AM BGRI #4
57 Seaway Valley Rapids 1 Steel City Ice Renegades 7 11:25 AM BGRI #2
58 Humber Valley Sharks 3 New York Saints 5 11:30 AM SIA
59 Chatham-Kent Cyclones 4 Connecticut Wolfpack 4 12:30 PM BGRI #4
60 CP Dynamo 3 Southtown Stars 5 12:45 PM SIA



RINK LOCATIONS:

Bill Gray’s Regional Iceplex (BGRI):
Address: 2700 Brighton Henrietta Town Line Rd, Brighton, NY 14623
Phone: (585) 424-4625

Paul Louis Arena (PLA):
Address: 1 Boys Club Pl, Rochester, NY 14608
Phone: (585) 325-2216

Scottsville Ice Arena (SIA):
Address: 1800 Scottsville-Chili Rd, Scottsville, NY 14546
Phone: (585) 889-1810

Rochester Youth Hockey’s ’03 Pee Wee Minor AAA Team will host the 2014 ’03 AAA Rochester Invitational Hockey Tournament the weekend of September 26th – 28th. The top Pee Wee Minor teams across Canada and the United States will be invited to attend. Reserve your spot today by registering HERE!!

 

Tournament Quick Facts:

– Tournament will begin Friday morning, September 26th and conclude Sunday afternoon, September 28th

– The tournament will be headquartered at the Bill Gray’s Regional Iceplex, a state-of-the-art facility conveniently located near major expressways, hotels, restaurants and The Greater Rochester International Airport in Rochester, NY.  BGRI is home to four NHL-sized rinks that will keep all the action at one location all weekend!

– Tournament is a FIVE-game guarantee

– USA Hockey Sanctioned Event

– Team entry fee: $1,250 usd

– As a condition of acceptance, all teams must reserve rooms and stay in an authorized hotel per the list below. A two (2) night minimum stay is required. Please do not contact the hotels directly as team reservations must be made via rooming lists.

– NO GATE FEES

 

Coaches!  Add this event to your season plan as an early season event to kick start your season and start it off right!

 

To register, click on the following link:  2014 ’03 RYH AAA Invitational Registration

Here are the match-ups for the Saturday afternoon playoff games…this will be updated as games are completed:

 

Gold/Overall Quarterfinals:

2:00 PM Rink #1:  Sun County Panthers 0, Valley Jr. Warriors 2

2:00 PM Rink #4:  Peterborough Petes 5, Middlesex Islanders 3

5:15 PM Rink #3:  Ottawa Sting 2, West Seneca Wings 1

5:30 PM Rink #2:  Oshawa Minor Generals 2, Quinte Red Devils 1 (OT)

 

Overall Semifinal Schedule:

8:00 AM Rink #1:  Peterborough Petes vs. Valley Jr Warriors 3

8:15 AM Rink #2:  Ottawa Sting 3,  Oshawa Minor Generals 0

 

Championship Game 1 :00 PM on Rink #1

Valley Jr. Warriors 0Ottawa Sting 3

 

Ottawa Sting win 2013 ’03 Rochester Invitational Overall Championship

 

Gold Semifinal Schedule:

9:15 AM Rink #1:  Sun County Panthers 2, Middlesex Islanders 5

9:30 AM Rink #2:  West Seneca Wings 3, Quinte Red Devils 2

Championship Game 2:15 PM on Rink #1

West Seneca Wings 0, Middlesex Islanders 5

Middlesex Islanders are the 2013 ’03 Rochester Invitational Gold Champions

 

Silver Quarterfinals:

3:15 PM Rink #4:  Rochester Americans 5, Southern Tier Admirals 2

3:15 PM Rink #3:  Niagara Rivermen 2, Buffalo Saints 1

4:15 PM Rink #2:  Minuteman Flames 6, Guelph Gyphons 5 (SO)

6:45 PM Rink #2:  Skaneateles Lakers 3, North Toronto 1

Silver Semifinals:

8:15 AM Rink #3:  Niagara Rivermen, 3 (Shootout) vs. Skaneateles Lakers, 2

8:00 AM Rink #4:  Rochester Americans 2, Minuteman Flames 3 (OT)

 

Championship on Rink #2 1:15 PM

Minuteman Flames 2, Niagara Rivermen 3

 

Niagara Rivermen are 2013 ’03 Rochester Invitational Silver Bracket Champions

 

Bronze Quarterfinals:

2:45 PM Rink #3:  Amherst Knights 0, North Central Predators 5

3:00 PM Rink #2:  Erie Lions 3, Cleveland Lumberjacks 1

4:30 PM Rink #1:  New Jersey Devils 4, Cleveland Barons 1

5:45 PM Rink #4:  Mercer Chiefs 0, Grey-Bruce Highlanders 5

Bronze Semifinals:

9:30 AM Rink #3:  Grey-Bruce Highlanders 1, Erie Lions 0

9:15 AM Rink #4:   North Central Predators 2, New Jersey Devils 1

 

Championship on Rink #2 at 2:30 PM

North Central Predators 2, Grey-Bruce Highlanders 7

Grey-Bruce Highlanders are 2013’03 Rochester Invitational Bronze Champions

 

Consolation Semifinals:

4:00 PM Rink #3:  Central Ontario Wolves 9, Syracuse Nationals 0

4:30 PM Rink #4:  Webster Cyclones 5, CP Dynamo 8

10:45 AM Rink #2:  Syracuse Nationals 0, Webster Cyclones 11

12:00PM Rink #3:  Central Ontario Wolves 2, CP Dynamo 5

 

Exhibition Games:

10:30 AM Rink #4:  Guelph Gryphons 4, Cleveland Barons 4

10:45 AM Rink #3:  Cleveland Jr. Jacks 1, Southern Tier Admirals 1

11:45 AM Rink #4:  Buffalo Saints 3,  Mercer Chiefs 4

12:00 PM Rink #2:  Amherst Knights 1, North Toronto 4

 

 

Pool A
Team W L T Pts GF GA
Middlesex Islanders  2  0  1  5  16  1
Quinte Red Devils  2  0  1  5  8  4
Amherst Knights  0  2  1  1  4  12
Cleveland Lumberjacks  0  2  1  1  3  14
Quinte 4, Amherst 2 Friday 10:00 AM Rink 2
Middlesex 9, Cleveland 0 Friday 11:15 AM Rink 2
Cleveland 1, Quinte 3 Friday 3:45 PM Rink 3
Amherst 0, Middlesex 6 Friday 4:30 PM Rink 1
Middlesex 1, Quinte 1 Saturday 7:30 AM Rink 3
Amherst 2, Cleveland 2 Saturday 8:00 AM Rink 4
Pool B
Team W L T Pts GF GA
Rochester Americans 2 1 0 4 14 8
Sun County Panthers  2  0  1  5  14  5
Niagara Rivermen  1  1  1  3  11  9
CP Dynamo 0 3 0 0 3 20
Rochester 9, CP Dynamo 0 Friday 7:45 AM Rink 1
Sun County 3, Niagara 3 Friday 10:15 AM Rink 1
CP Dynamo 1, Sun County 5 Friday 3:00 PM Rink 2
Niagara 2, Rochester 4 Friday 5:10 PM Rink 4
Niagara 6, CP Dynamo 2 Saturday 8:15 AM Rink 2
Rochester 1, Sun County 6 Saturday 8:25 AM Rink 1
Pool C
Team W L T Pts GF GA
Ottawa Sting 3 0 0 6 15 6
Minuteman Flames 1 1 1 3 8 8
Buffalo Saints 0 1 1 1 6 11
Central Ontario Wolves 0 2 0 0 3 7
Ottawa 9, Buffalo 4 Friday 9:00 AM Rink 4
Minuteman 4, Central Ontario 3 Friday 9:00 AM Rink 1
Central Ontario 0, Ottawa 3 Friday 2:00 PM Rink 1
Buffalo 2, Minuteman Flames 2 Friday 2:30 PM Rink 3
Ottawa 3, Minuteman Flames 2 Saturday 9:40 AM Rink 1
Central Ontario vs. Buffalo Saturday 10:30 AM Rink 2
Pool D
Team W L T Pts GF GA
Peterborough Petes 3 0 0 6 16 3
Guelph Gryphons 2 1 0 4 13 7
New Jersey Devils 1 2 0 2 14 6
Syracuse Nationals 0 3 0 0 1 28
New Jersey 2, Guelph 4 Friday 8:15 AM Rink 3
Peterborough 9, Syracuse 1 Friday 8:45 AM Rink 2
Syracuse 0, New Jersey 11 Friday 1:15 PM Rink 3
Guelph 1, Peterborough 5 Friday 1:45 PM Rink 2
Guelph 8, Syracuse 0 Saturday 7:00 AM Rink 2
Peterborough 2, New Jersey 1 Saturday 7:10 AM Rink 1
Pool E
Team W L T Pts GF GA
Oshawa Minor Generals 2 0 1 5 13 6
Skaneateles Lakers  2  1  0  4  13  12
Mercer Chiefs 1 2 0 2 12 17
Cleveland Barons  0  2  1  1  6  9
Mercer 5, Skaneateles 7 Friday 10:15 AM Rink 4
Oshawa 1, Cleveland 1 Friday 11:30 AM Rink 1
Skaneateles 3, Oshawa 6 Friday 5:00 PM Rink 3
Cleveland 4, Mercer 5 Friday 5:30 PM Rink 2
Skaneateles 3, Cleveland 1 Saturday 11:45 AM Rink 4
Oshawa 6,  Mercer 2 Saturday 12:10 PM Rink 3
Pool F
Team W L T Pts GF GA
West Seneca Wings  2  0  1  5  10  4
North Toronto 2 0 1 5 16 8
Grey-Bruce Highlanders 1 2 0 0 9 8
Webster Cyclones  0  3  0  0  9  24
North Toronto 4, Grey-Bruce 2 Friday 9:30 AM Rink 3
West Seneca 7Webster 2 Friday 10:45 AM Rink 3
Grey-Bruce 1, West Seneca 2 Friday 3:15 PM Rink 1
Webster 5, North Toronto 11 Friday 4:15 PM Rink 2
Grey-Bruce 6, Webster 2 Saturday 10:30 AM Rink 4
West Seneca 1, North Toronto 1 Saturday 10:55 AM Rink 1
Pool G
Team W L T Pts GF GA
Valley Jr. Warriors  3  0  0  6  20  7
Southern Tier Admirals  2  1 0  4  10  8
North Central Predators  0  3  0  0  6  14
Erie Lions  1  2  0  1  5  12
Southern Tier 6Predators 1 Friday 12:30 PM Rink 2
Jr. Warriors 8, Erie Lions 2 Friday 12:45 PM Rink 1
Erie Lions 1, Southern Tier 3 Friday 5:45 PM Rink 1
Predators 4, Jr Warriors 6 Friday 6:25 PM Rink 4
Jr. Warriors 6, Souther Tier 1 Saturday 8:45 AM Rink 3
Predators 1, Erie Lions 2 Saturday 9:15 AM Rink 4

For all the scoring updates and special offers for the weekend of September 27-29th:

 

 


As of 9/11/2013, this should be looked at as the final schedule.

POOL A:
Middlesex Islanders
Quinte Red Devils
Amherst Knights
Cleveland Lumberjacks

Friday:
10:00 AM Quinte vs. Amherst – Rink #2
11:15 AM Middlesex vs. Cleveland – Rink #2
3:45 PM Cleveland vs. Quinte – Rink 3
4:30 PM Amherst vs. Middlesex – Rink #1

Saturday:
7:30 AM Middlesex vs. Quinte – Rink #3
8:00 AM Amherst vs. Cleveland – Rink #4
—————–

Pool B:
Rochester Americans
Sun County Panthers
Niagara Rivermen
CP Dynamo

Friday:
7:45 AM Rochester vs. CP Dynamo – Rink #1
10:15 AM Sun County vs. Niagara – Rink #1
3:00 PM CP Dynamo vs. Sun County – Rink #2
5:10 PM Niagara vs. Rochester – Rink #4

Saturday:
8:15 AM Niagara vs. CP Dynamo – Rink #2
8:25 AM Rochester vs. Sun County – Rink #1
——————

Pool C:
Ottawa Sting
Minuteman Flames
Central Ontario Wolves
Buffalo Saints

Friday:
9:00 AM Ottawa vs. Buffalo – Rink #4
9:00 AM Minuteman vs. Central Ontario – Rink #1
2:00 PM Central Ontario vs. Ottawa – Rink #1
2:30 PM Buffalo vs. Minuteman – Rink #3

Saturday:
9:40 AM Ottawa vs. Minuteman – Rink #1
10:30 AM Central Ontario vs. Buffalo – Rink #2

Pool D:
Peterborough Petes
New Jersey Devils
Guelph Gryphons
Syracuse Nationals

Friday:
8:15 AM New Jersey vs. Guelph – Rink #3
8:45 AM Peterborough vs. Syracuse – Rink #2
1:15 PM Syracuse vs. New Jersey – Rink #3
1:45 PM Guelph vs. Peterborough – Rink #2

Saturday:
7:00 AM Guelph vs. Syracuse – Rink #2
7:10 AM Peterborough vs. New Jersey – Rink #1

Pool E:
Oshawa Minor Generals
Mercer Chiefs
Skaneateles Lakers
Cleveland Barons

Friday:
10:15 AM Mercer vs. Skaneateles – Rink #4
11:30 AM Oshawa vs. Cleveland – Rink #1
5:00 PM Skaneateles vs. Oshawa – Rink #3
5:30 PM Cleveland vs. Mercer – Rink #2

Saturday:
11:45 AM Skaneateles vs. Cleveland – Rink #4
12:10 PM Oshawa vs. Mercer – Rink #3

Pool F:
West Seneca Wings
North Toronto
Grey-Bruce Highlanders
Webster Cyclones

Friday:
9:30 AM North Toronto vs. Grey-Bruce – Rink #3
10:45 AM West Seneca vs. Webster – Rink #3
3:15 PM Grey-Bruce vs. West Seneca – Rink #1
4:15 PM Webster vs. North Toronto – Rink #2

Saturday:
10:30 AM Grey-Bruce vs. Webster – Rink #4
10:55 AM West Senecs vs. North Toronto – Rink #1

Pool G:
Valley Jr. Warriors
Southern Tier Admirals
North Central Predators
Erie Lions

Friday:
12:30 PM Southern Tier vs. Predators – Rink #2
12:45 PM Valley vs. Erie – Rink #1
5:45 PM Erie vs. Southern Tier – Rink #1
6:25 PM Predators vs. Valley – Rink #4

Saturday:
8:45 AM Valley vs. Southern Tier
9:15 AM Predators vs. Erie

Rochester Youth Hockey’s ’03 Squirt Major AAA Team will host the 2013 ’03 AAA Rochester Invitational the weekend of September 27th – 29th. The top Squirt Major and Major Atom teams across Canada and the United States will be invited to attend. Reserve your spot today!!

 

Tournament Quick Facts:

– Tournament will begin Friday morning, September 27th and conclude Sunday afternoon, September 29th

– The tournament will be headquartered at the Bill Gray’s Regional Iceplex, a state-of-the-art four-pad facility conveniently located near major expressways, hotels, restaurants and The Greater Rochester International Airport in Rochester, NY.

– Tournament is a 5-game guarantee

– USA Hockey Sanctioned Event

Team entry fee: $1,250 usd

– As a condition of acceptance, all teams must reserve rooms and stay in an authorized hotel per the list below. A two (2) night minimum stay is required. Please do not contact the hotels directly as team reservations must be made via rooming lists.

– NO GATE FEES

 

 

 

In order to reserve your spot for in the highly competitive field, fill out the registration below TODAY!

When: September 27-29th
Where: Bill Gray’s Regional Iceplex in Rochester, NY
Cost: $1,250 full registration fee

5-Game Guarantee. Register below:
USA Hockey Sanctioned event